9.1. Zasady ogólne.
§ 141
Spółdzielnia prowadzi działalność na zasadach rachunku gospodarczego przy zapewnieniu korzyści członkom Spółdzielni.
§ 142
Spółdzielnia może korzystać z kredytów bankowych i pożyczek do wysokości nie przekraczającej najwyższej sumy zobowiązań, jaką Spółdzielnia może zaciągnąć, oznaczonej przez Walne Zgromadzenie. Zaciągnięcie przez Spółdzielnię kredytu lub pożyczki wymaga zgody Rady Nadzorczej.
§ 143
Spółdzielnia prowadzi rachunkowość i sporządza sprawozdania statystyczne zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami. Szczegółowe zasady ewidencji księgowej określa zakładowy plan kont zatwierdzany przez Zarząd Spółdzielni.
§ 144
- Spółdzielnia tworzy fundusze:
- fundusz zasobowy,
- fundusz wkładów mieszkaniowych i budowlanych,
- fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych,
- zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.
- Spółdzielnia posiada środki zgromadzone na funduszu udziałowym na dzień wejścia w życie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r., o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo spółdzielcze, tj. na dzień 9 września 2017 r.
- Szczegółowe zasady gospodarki finansowej Spółdzielni w tym zasady tworzenia i gospodarowania środkami funduszy, określa regulamin uchwalony przez Radę Nadzorczą.
§ 145
Rokiem obrachunkowym jest rok kalendarzowy z zastrzeżeniem § 157 pkt 4 Statutu.
§ 146
- Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej eksploatacją i utrzymaniem, a w części przekraczającej te wydatki przypadają właścicielom lokali proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
- Rada Nadzorcza może – na wniosek właścicieli większości lokali w budynku lub budynkach, położonych w obrębie danej nieruchomości obliczonej według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej – ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.
- Pożytki i inne przychody z własnej działalności gospodarczej, Spółdzielnia może przeznaczyć w szczególności na pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w zakresie obciążającym członków, na prowadzenie działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej.
- Zasady ustalania udziału członków w pożytkach z działalności gospodarczej Spółdzielni oraz sposób wykorzystywania tych pożytków określa Rada Nadzorcza.
§ 147
- Nadwyżkę bilansową Spółdzielni przeznacza się w szczególności na:
- pokrycie kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości,
- zwiększenie funduszu remontowego zasobów mieszkaniowych,
- zwiększenie funduszu zasobowego,
- działalność społeczną, oświatową i kulturalną.
- Stratę bilansową Spółdzielni pokrywa się w pierwszej kolejności z funduszu zasobowego, następnie udziałowego, a następnie z funduszu remontowego.
- W razie konieczności, w ciągu roku obrachunkowego Rada Nadzorcza może podjąć uchwałę zezwalającą na dodatkowy odpis na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych nieruchomości do wysokości poniesionych kosztów w tej nieruchomości.
9.2. Inwestycje mieszkaniowe.
§ 148
- Podejmowanie przez Spółdzielnię przedsięwzięć inwestycyjnych jest możliwe po zatwierdzeniu ich założeń organizacyjno-finansowych przez Walne Zgromadzenie.
- Założenia organizacyjno-finansowe inwestycji powinny rozstrzygać w szczególności:
- krąg osób (nabywców), na rzecz których ustanawiane będą tytuły prawne do lokali w ramach realizowanej inwestycji,
- standard techniczny i funkcjonalno-użytkowy budynków i lokali,
- źródła finansowania inwestycji (środki własne przyszłych użytkowników lokali, kredyt bankowy, inne źródła),
- organizację obsługi procesu inwestycyjnego.
- Plan rzeczowo-finansowy inwestycji mieszkaniowych oraz regulamin rozliczania kosztów inwestycji i ustalania wartości początkowej (kosztu budowy) lokali uchwala Rada Nadzorcza.
- Ostateczne rozliczenie kosztów budowy spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu następuje w terminie sześciu miesięcy od dnia oddania budynku do użytkowania.
- Ostateczne rozliczenie kosztów budowy prawa odrębnej własności lokalu następuje w terminie trzech miesięcy od daty oddania budynku do użytkowania. Po upływie tego terminu roszczenie Spółdzielni o uzupełnienie planu budowlanego wygasa.
9.3. Zarządzanie nieruchomościami.
§ 149
- Spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych mienie jej członków.
- Przepisu ust. 1 nie stosuje się w odniesieniu do nieruchomości, o których mowa w art. 241 lub art. 26 u.s.m.
- Spółdzielnia może zarządzać nieruchomościami, o których mowa w art. 241 lub art. 26 u.s.m., oraz nieruchomościami innych właścicieli lub współwłaścicieli na podstawie umowy zawartej ze wspólnotą mieszkaniową lub właścicielem (współwłaścicielami).
§ 150
- Koszty zarządzania nieruchomościami, o których mowa w § 149 ust. 1 Statutu, obejmują w szczególności i rozliczane są w następujący sposób:
- koszty eksploatacji i utrzymania lokali oraz części wspólnej nieruchomości, w tym odpisy na fundusz remontowy Spółdzielni, rozliczane są w stosunku do udziałów lokali w części wspólnej nieruchomości z wyjątkiem kosztów wymienionych w punktach od 5 do 10,
- koszty eksploatacji dźwigów, rozliczane są w stosunku do udziału lokali w części wspólnej nieruchomości,
- koszty dostawy energii elektrycznej ogólnego użytku, rozliczane są w stosunku do udziału lokali w części wspólnej nieruchomości,
- koszty dostawy gazu ziemnego, rozliczane są proporcjonalnie do udziału w części wspólnej nieruchomości, przy uwzględnieniu kosztów dostawy gazu do budynku,
- koszty wywozu nieczystości stałych, jako niezależne od Spółdzielni rozliczane są w oparciu o obowiązujące w dacie dokonania rozliczenia odrębne przepisy prawa,
- koszty dostawy wody i odprowadzania ścieków, rozliczane są w oparciu o wskazania wodomierzy zamontowanych w lokalach, przy uwzględnieniu wskazań wodomierza głównego w budynku; sposób rozliczenia różnicy pomiędzy wskazaniami wodomierza głównego, a sumą wskazań wodomierzy w lokalach określa Rada Nadzorcza,
- koszty eksploatacji i utrzymania mienia Spółdzielni, rozliczane są w stosunku do powierzchni lokali,
- koszty stałe energii cieplnej (za moc zamówioną i przesył) dotyczące centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, rozliczane są proporcjonalnie do kubatury lokali mieszkalnych i użytkowych w danym budynku, a następnie według powierzchni użytkowej tych lokali w budynku,
- koszty zmienne dostawy energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania do lokali w danym budynku, rozliczane są według wskazań ciepłomierza centralnego ogrzewania w budynku, a następnie według wskazań ciepłomierzy centralnego ogrzewania w lokalach lub wskazań podzielników kosztów w lokalach. W przypadku braku wskazań odczytu ciepłomierzy bądź podzielników kosztów w lokalu, koszty zmienne centralnego ogrzewania, ustala się przyjmując do rozliczenia oszacowaną ilość jednostek jako średnią z trzech najwyższych wartości sumarycznych odczytów podzielników kosztów na 1 m2, stwierdzoną w trzech lokalach opomiarowanych danego budynku, pomnożoną przez powierzchnię tego lokalu,
- koszty zmienne dostawy energii cieplnej dla celów przygotowania ciepłej wody użytkowej, ustalane są na podstawie różnicy między wskazaniami ciepłomierza głównego, zainstalowanego w budynku, a wskazaniami ciepłomierza centralnego ogrzewania zainstalowanego w budynku, a następnie dzielone są na poszczególne lokale, w oparciu o wskazania wodomierzy ciepłej wody w tych lokalach, a w przypadku braku danych o ilości zużytych metrów sześciennych w lokalu koszty zmienne dla danego lokalu ustalane są jako średnia najwyższego kosztu z trzech lokali w tym samym budynku.
- Wyboru sposobu rozliczeń i kosztów, o których mowa w ust. 1, oraz szczegółowe zasady tych rozliczeń uchwala Rada Nadzorcza w regulaminach.
- Rozliczenie kosztów zmiennych ogrzewania w danym budynku przy zastosowaniu wskazań urządzeń podzielnikowych może być zastąpione systemem rozliczeń zryczałtowanych (proporcjonalnie do powierzchni użytkowej poszczególnych lokali), jeśli zażąda tego w formie indywidualnych wniosków pisemnych więcej niż 2/3 użytkowników lokali w danym budynku.
- Koszty eksploatacji i utrzymania części wspólnych nieruchomości ustala się proporcjonalnie do udziału lokalu w nieruchomości wspólnej. Udział lokalu w części wspólnej nieruchomości odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z pomieszczeniami przynależnymi do łącznej powierzchni lokali wraz pomieszczeniami przynależnymi w budynku bądź budynkach, stanowiących odrębną (wydzieloną) nieruchomość.
- Składniki kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości wspólnej szczegółowo określi regulamin rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi i ustalania opłat za używanie lokali uchwalony przez Radę Nadzorczą.
- Rada Nadzorcza może podjąć indywidualną uchwałę w sprawie obciążania członka w przypadku konieczności zastępczego wykonania przez Spółdzielnię robót remontowych w lokalu mieszkalnym, do których wykonania zobowiązany był członek.
§ 151
- Koszty zarządzania nieruchomościami, o których mowa w § 149 ust. 1 Statutu, są finansowane opłatami pobieranymi od użytkowników lokali w tych nieruchomościach oraz innymi przychodami Spółdzielni.
- Zaliczkowe opłaty użytkowników lokali na pokrycie kosztów zarządzania nieruchomościami są ustalane na podstawie:
- kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości oraz kosztów dostawy mediów określonych w planach uchwalanych przez Radę Nadzorczą,
- zasad rozliczania kosztów wymienionych w pkt 1, określonych przez Radę Nadzorczą,
- zasad podziału pożytków z części wspólnej nieruchomości oraz pożytków z własnej działalności gospodarczej Spółdzielni, określonych przez Radę Nadzorczą w planach gospodarczych.
§ 152
- Członkowie Spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie Spółdzielni, przez uiszczanie comiesięcznych opłat. Opłaty te są pomniejszane o tę część, która pokryta została pożytkami z części wspólnej nieruchomości oraz pożytkami z własnej działalności gospodarczej Spółdzielni.
- Członkowie Spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie Spółdzielni, przez wnoszenie comiesięcznych opłat. Opłata jest pomniejszana o tę część, która pokryta została pożytkami z części wspólnej nieruchomości oraz pożytkami z działalności gospodarczej Spółdzielni.
- Właściciele lokali niebędący członkami Spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych. Są oni również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie Spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu. Obowiązki te wykonują przez uiszczanie comiesięcznych opłat. Opłata jest pomniejszana o tę część kosztów, która pokryta została pożytkami z nieruchomości wspólnej.
- Najemcy lokali wnoszą na pokrycie kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości czynsze najmu ustalane według zasad określonych w umowach najmu. Najemca obowiązany jest także do wnoszenia comiesięcznych opłat na pokrycie kosztów centralnego ogrzewania oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej, dostawy wody i odprowadzania ścieków oraz wywozu nieczystości stałych.
- Osoby zajmujące lokale bez tytułu prawnego wnoszą odszkodowanie za bezumowne korzystnie z lokalu oraz opłaty niezależne od właściciela na sfinansowanie kosztów dostawy do lokalu energii cieplnej, gazu, wody i odprowadzania ścieków oraz wywozu nieczystości stałych.
- Koszty przypadające na lokale zajmowane na potrzeby własne Spółdzielni pokrywane są z przychodów z działalności, której lokale te służą.
§ 153
Opłaty o których mowa w § 152 Statutu, mogą być wykorzystane wyłącznie na cele, na które zostały pobrane.
§ 154
- Opłaty, o których mowa w § 152 Statutu, wnosi się co miesiąc z góry do dnia 25-tego każdego miesiąca.
- Od niewpłaconych w terminie należności Spółdzielnia pobiera odsetki ustawowe z tytułu opóźnienia się przez dłużnika ze spełnieniem roszczenia pieniężnego.
- O zmianie wysokości opłat Spółdzielnia jest zobowiązana powiadomić osoby wymienione w § 152 ust. 1-3 Statutu, co najmniej na 3 miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. Zmiana wysokości opłat wymaga uzasadnienia na piśmie.
- W przypadku zmiany wysokości opłat na pokrycie kosztów niezależnych od Spółdzielni, w szczególności energii, gazu, wody, odbioru ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych, podatku od nieruchomości oraz wieczystego użytkowania gruntów, Spółdzielnia jest obowiązana zawiadomić osoby, o których mowa w § 152 ust. 1-3 Statutu, co najmniej na 14 dni przed upływem terminu do wnoszenia opłat, ale nie później niż ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego ten termin.
- Członkowie Spółdzielni oraz właściciele nie będący członkami, mogą kwestionować zasadność zmiany wysokości opłat bezpośrednio na drodze sądowej. Ciężar udowodnienia zasadności zmiany wysokości opłat spoczywa na Spółdzielni. W razie zakwestionowania na drodze sądowej zasadności wysokości opłat członek ponosi opłaty zależne od Spółdzielni w dotychczasowej wysokości. W przypadku zaś zakwestionowania na drodze sądowej zasadności wysokości opłat niezależnych od Spółdzielni, członek ponosi te opłaty w nowej wysokości.
- Za terminowe uiszczanie opłat za używanie lokali solidarnie z członkami Spółdzielni oraz właścicielami nie będącymi członkami Spółdzielni odpowiadają osoby pełnoletnie stale z nimi zamieszkujące, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na ich utrzymaniu, a także osoby faktycznie korzystające z lokalu.
- Odpowiedzialność osób o których mowa w ust. 6 ogranicza się do wysokości opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania lub faktycznego korzystania z lokalu.
- Użytkownicy lokali nie mogą samowolnie potrącać z miesięcznych opłat z tytułu używania lokali należności przysługujących im od Spółdzielni.
§ 155
- Okresem rozliczeniowym kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości jest rok kalendarzowy.
- Różnica między faktycznymi kosztami eksploatacji i utrzymania nieruchomości a przychodami z opłat o których mowa w § 152 Statutu zwiększa odpowiednio koszty lub przychody danej nieruchomości w roku następnym. Zasada ta nie dotyczy kosztów i opłat związanych z dostawą wody i odprowadzania ścieków, jeśli ich rozliczenie następuje na podstawie wskazań wodomierzy indywidualnych zainstalowanych w lokalach, a różnice z tego tytułu są rozliczane indywidualnie z użytkownikami poszczególnych lokali.
- Rozliczenie, o którym mowa w ust. 2, jest dokonywane odrębnie dla każdej nieruchomości.
§ 156
- Okres rozliczeniowy dostawy energii cieplej określa Rada Nadzorcza.
- Różnica między faktycznymi kosztami dostawy ciepła, a zaliczkowo pobranymi od użytkowników lokali opłatami za centralne ogrzewanie oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej jest rozliczana indywidualnie z użytkownikami poszczególnych lokali.
W przypadku nadpłaty – Spółdzielnia zwraca różnicę użytkownikowi lokalu.
W przypadku nadwyżki kosztów – użytkownik lokalu obowiązany jest wpłacić różnicę w terminie określonym przez Spółdzielnię.
- Rozliczanie kosztów i opłat związanych z dostawą wody i odprowadzania ścieków, jeśli następuje na podstawie wskazań wodomierzy indywidualnych w lokalach, to różnice z tego tytułu są rozliczane indywidualnie z użytkownikami poszczególnych lokali.
- Rozliczanie kosztów i opłat związanych z dostawą gazu są rozliczane indywidualnie z użytkownikami poszczególnych lokali.
- Rozliczenie, o którym mowa w ust. 2-4, jest dokonywane odrębnie dla każdego budynku.
§ 157
Uchwalone przez Radę Nadzorczą zasady rozliczania kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości powinny zawierać w szczególności:
- określenie, że jednostką organizacyjną rozliczania poszczególnych rodzajów kosztów jest nieruchomość, a w przypadku kosztów dostawy wody i odprowadzania ścieków – budynek,
- określenie fizycznej jednostki rozliczeniowej poszczególnych rodzajów kosztów (udziały w części wspólnej nieruchomości, 1m2 powierzchni użytkowej lokalu, wskazania urządzeń pomiarowych lub podzielnikowych, liczba osób zamieszkałych w lokalu, lokal),
- fizyczną jednostkę rozliczeniową kosztów stałych i zmiennych dostawy energii cieplnej,
- okresy rozliczeniowe kosztów gospodarki cieplnej (rok kalendarzowy, sezon grzewczy, zmiana ceny),
- ostateczny termin rozliczenia z użytkownikami lokali mieszkalnych, zwrotu nadpłaty lub żądania pokrycia niedoboru ustalonego po rozliczeniu zaliczkowych opłat i rzeczywiście poniesionych kosztów w okresie rozliczeniowym,
- zasady stosowania współczynników wyrównawczych zużycia ciepła na ogrzewanie wynikające z położenia lokalu w bryle budynku,
- zasady udzielania bonifikat użytkownikom lokali z tytułu nienależytego świadczenia usług przez Spółdzielnię w ramach pobieranych opłat za używanie lokali,
- zasady rozliczeń w przypadku braku możliwości dokonania odczytów urządzeń pomiarowych lub podzielnikowych oraz uszkodzeń tych urządzeń,
- zasady różnicowania obciążeń poszczególnych lokali kosztami eksploatacji i utrzymania nieruchomości z tytułu sposobu wykorzystania lokali (lokale mieszkalne, lokale użytkowe),
§ 158
- Nie zalicza się do kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości napraw i wymian wewnątrz lokalu i w pomieszczeniach do nich przynależnych, w zakresie:
-
- naprawy i wymiany podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych,
- naprawy i wymiany okien i drzwi,
- naprawy urządzeń techniczno-sanitarnych i gazowych w lokalu łącznie z wymianą tych urządzeń,
- naprawy przewodów dopływowych zimnej i ciepłej wody od śrubunków za wodomierzami oraz urządzeń odpływowych i sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności,
- naprawy instalacji elektrycznej do tablicy bezpiecznikowej,
- malowania lub tapetowania ścian i sufitów oraz naprawę uszkodzonych tynków ścian i sufitów,
- malowania drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych w celu ich zabezpieczenia przed korozją.
- Naprawy i wymiany określone w ust. 1, obciążają użytkownika lokalu niezależnie od wnoszonych przez niego opłat za użytkowanie lokalu.
- Kosztami naprawy wszelkich uszkodzeń wewnątrz lokalu powstałych z winy członka lub osób z nim zamieszkałych, obciąża się członka Spółdzielni, jak również osobę niebędącą członkiem Spółdzielni, a posiadającą prawo do lokalu lub prawo odrębnej własności lokalu.
§ 159
Nie zalicza się do kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości napraw balkonów i loggii z wyjątkiem ich części konstrukcyjnych.
§ 160
Naprawy i wymiany w lokalach oraz częściach wspólnych nieruchomości nie wymienione w § 158 i § 159 Statutu, są finansowane środkami funduszu remontowego zasobów mieszkaniowych.
§ 161
- Finansowanie remontów określonych w § 160 Statutu jest realizowane odrębnie dla każdej nieruchomości, na podstawie planu gospodarczo-finansowego uchwalonego przez Radę Nadzorczą:
- naliczanymi w danej nieruchomości odpisami na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych,
- należną danej nieruchomości częścią innych przychodów funduszu remontowego,
- należnymi danej nieruchomości pożytkami z jej części wspólnej,
- częścią pożytków i innych przychodów z własnej działalności gospodarczej Spółdzielni,
- kredytem zaciągniętym na potrzeby danej nieruchomości.
- Spółdzielnia prowadzi wyodrębnioną dla każdej nieruchomości ewidencję i rozliczenie wszystkich wpływów i wydatków funduszu remontowego.
§ 162
- Dodatkowe wyposażenie i wykończenie lokali, wymaga zawarcia pisemnej umowy ze Spółdzielnią wówczas, gdy połączone jest ze zmianami w układzie funkcjonalno-użytkowym lokalu, zmianami konstrukcyjnymi bądź podwyższeniem standardu lokalu.
- Przez dodatkowe wyposażenie lokali rozumie się nie zaliczane do kosztów inwestycji nakłady poczynione ze środków członków lub innych użytkowników na wyposażenie i wykończenie lokali, mające charakter trwały i podnoszące wartość użytkową lokali.
- Nakłady, o których mowa w ust. 2, nie są zapisywane na wkłady mieszkaniowe i budowlane członków. W przypadku ustania tytułu prawnego do lokalu wartość dodatkowego wyposażenia i wykończenia jest uwzględniana przy ustalaniu rynkowej wartości lokalu.
9.4. Działalność społeczna, oświatowa i kulturalna.
§ 163
- Członkowie Spółdzielni uczestniczą w kosztach związanych z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez Spółdzielnię, jeżeli uchwała Walnego Zgromadzenia tak stanowi. Właściciele lokali niebędący członkami mogą odpłatnie korzystać z takiej działalności na podstawie umów zawieranych ze Spółdzielnią.
- Zasady rozliczania kosztów działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej prowadzonej przez Spółdzielnię i ustalenia obciążeń finansowych członków z tego tytułu określa Rada Nadzorcza.